Kulisy pierwszej obserwacji dla Polski trznadla szarogłowego (Emberiza spodocephala)

Trznadel szarogłowy. Rys. Dawid Kilon.

Trznadel szarogłowy, samiec. 29.05.2021, Hel (obs. Mateusz Łodziński, Michał Baran, Jacek Niemiec). Fot. M. Baran

29 maja 2021 to był pierwszy dzień naszego   pobytu na Półwyspie Helskim (wspólnie z Mateuszem Łodzińskim i Jackiem Niemcem). Po drodze do Helu zatrzymaliśmy się w Kuźnicy, Jastarni odwiedzając lokalne, ptasie miejscówki. Po dotarciu do Helu, gdzie mieliśmy miejsce zakwaterowania, stwierdziliśmy, że do rozpoczęcia doby hotelowej jest jeszcze trochę czasu i udaliśmy się na oczyszczalnię ścieków. Po wejściu od strony Zatoki na ścieżce, obok ogrodzenia oczyszczalni, z ok. 40 m Mateusz zauważył żerującego ptaka, po oglądnięciu przez lornetkę zażartował, że „to pokrzywnica lub spodocephala„. Po rozłożeniu lunety i spoglądnięciu na ptaka „spodocephala„, czyli trznadel szarogłowy – ekstremalnie rzadki gość ze wschodniej Azji – wydał się bardziej prawdopodobny, w co nie mogliśmy na początku uwierzyć. Jednak charakterystyczny schemat ubarwienia z szarą głową i czarniawą maską wokół oka, nie pozostawiał wątpliwości. Dodatkowo różowawy dziób widoczny podczas przerw w żerowaniu utwierdził nas w prawidłowości oznaczenia. Ptak dał się pooglądać przez krótką chwilę, po czym odleciał na drzewa. Zdążyliśmy na szczęście wykonać serię zdjęć, z których kilka wyszło w miarę ostrych, w więc diagnostycznych.

Daliśmy znać innym – PGL sprowadził szybko ptasiarzy stacjonujących na półwyspie. Zanim jednak dotarli do nas udało nam się nagrać kilka zwrotek piosenki tego azjatyckiego trznadla śpiewającego z głębi koron sosen.

Ekipa „trznadlowa” – od lewej M. Baran, M. Łodziński, J. Niemiec

Po przybyciu innych obserwatorów niektórym z nich udało się „zaliczyć” ptaka wizualnie, ale był na tyle skryty, że jakichkolwiek zdjęć nie udało się już wykonać.

Ptasiarze, którzy przybyli, żeby zobaczyć „jedynkę” dla Polski.

Nagranie trznadla szarogłowego autorstwa Jacka Niemca: https://mega.nz/file/J6pyVRiI#adhkyk8Pq4pZfewS-PhmFKXCl_METXOBUQ4ctNRXEN4

Dotychczasowe (do 06.2022 r.) stwierdzenie trznadla szarogłowego w Zachodniej Palearktyce. Rys. M. Baran

Michał Baran